Antje Majewski: Moi przodkowie ze strony ojca mieszkali na terenach, które dziś należą do Polski. Dziadek Majewski przeprowadził się z Züllichau/Sulechowa do Berlina, został muzykiem i piewcą narodowego socjalizmu. Zarówno Polska, jak i Niemcy – dwa kraje, które miały tak burzliwą historię – są dziś członkami Unii Europejskiej. Jest we mnie głębokie przekonanie, że nasze zaangażowanie w politykę powinno mieć charakter ponadnarodowy. Właśnie dlatego zdecydowałam się na dyskusję z Ewą i Karoliną, gdy poproszono mnie, abym wniosła swój wkład, rozwijając temat „Późnej polskości”. Zainteresowanie tym tematem w sposób naturalny przełożyło się na decyzję, aby moje zaangażowanie nie pozostało jedynie teoretyczne.

Akcja Ekologów z Greenpeace przeciwko masowej wycince drzew znanej jako 'Lex Szyszko'. Warszawa 2017

Drzewo jabłoni posadzone przez mieszkańców Łodzi i aktywistów Fundacji Transformacja w ramach projektu: Jabłko. Introdukcja. Ciągle i ciągle od nowa, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2015. Za uprzejmością Antje Majewski



Karolina Majewska: Zaczęło się od drzewa. Mimo że nie chodziło wyłącznie o ochronę środowiska. Chodziło przede wszystkim o relacje międzyludzkie. I o to, że nie chcemy zostawiać świata na pastwę chciwych, gniewnych i nieodpowiedzialnych jednostek.

Spotkałam Antje przy okazji innego projektu, ale nasza rozmowa dość szybko zeszła na temat polskiej polityki. Antje pokazała mi zdjęcie drzewa, które posadziła w Polsce. Pokazałam jej zdjęcie ministra Szyszki w karecie. Poniżej znajduje się lista zdjęć, które wyguglowałyśmy podczas naszej rozmowy.

Hubertus Węgrowski 2013, fot. Michał Kurc AFRP. Za uprzejmością artysty

Hubertus Węgrowski 2013, fot. Michał Kurc AFRP. Za uprzejmością artysty

Hubertus Węgrowski 2013, fot. Michał Kurc AFRP. Za uprzejmością artysty

Hubertus Węgrowski 2013, fot. Michał Kurc AFRP. Za uprzejmością artysty

Hubertus Węgrowski 2013, fot. Michał Kurc AFRP. Za uprzejmością artysty

Drag Hunting in Węgrów, Poland 2013, photo: Michał Kurc AFRP. Courtesy of the artist

Hubertus Węgrowski 2013, fot. Michał Kurc AFRP. Za uprzejmością artysty



Ewa Majewska: Rozmawiałam z Antje o polityce; od samego początku bardzo chciała przyłączyć się do partii Razem – chciała dowiedzieć się jak najwięcej o naszej partii. Chciała poznać nasz program, który jest nowoczesny, postępowy, feministyczny, socjalistyczny, a jednocześnie antyautorytarny. Antje od zawsze pragnęła stać się częścią naszego ugrupowania. Karolinę również bardzo zainteresowała partia Razem. Spędziłyśmy sporo czasu, dyskutując na temat programu partii, odporności jej członków i członkiń na wchłonięcie przez inne ugrupowania i prób wprowadzenia przez Razem „innego stylu uprawiania polityki”. Przypadkowa zbieżność naszych nazwisk czyni z nas naturalne sojuszniczki w walce o transformatywny, międzysektorowy, feministyczny sojusz polityczny, dla którego Razem wydaje się idealną przestrzenią instytucjonalną, otwartą na wszystkich tych, którzy poszukują postępowej polityki.



Antje Majewski do Ewy Majewskiej, w kopii Karolina Majewska
16.3.2017 r.


Droga Ewo,

Chciałabym dowiedzieć się, czy mogę dołączyć do partii Razem, nie będąc obywatelką RP? Krzysztof Gutfrański poprosił mnie, abym wniosła swój wkład i napisała artykuł na temat „Późnej polskości” do najbliższego wydania magazynu „Obieg”.

I myślę, że najlepszą odpowiedzią, jakiej mogłabym udzielić na pytanie o „późną” czy raczej „nową polskość”, byłaby możliwość dołączenia wraz z Karoliną do partii Razem i wydrukowania oficjalnych dokumentów partii.

Długo się nad tym zastanawiałyśmy. Uważam, że nadszedł czas, aby zacząć traktować transnarodowość poważnie, tak jak życzyłaby sobie tego Róża (Luksemburg). To, co dzieje się w Polsce, dotyczy również mnie.

Tak więc dołączenie do partii Razem nie byłoby jedynie „dziełem sztuki” – ja naprawdę chciałabym zostać członkinią tej partii. Nie udało mi się znaleźć niemieckiej partii politycznej, z którą mogłabym się identyfikować, zatem dlaczego nie zacząć od polskiej partii?
Co o tym sądzisz?

Pozdrawiam, Antje



Karolina Majewska do Ewy Majewskiej, w kopii Antje Majewski
17.3.2017 r.

Drogie Panie Majewskie,

To rzeczywiście rozwiązuje mój największy dylemat: „dołączyć do partii, czy nie”. Zawsze czułam, że nie mam prawa angażować się w polską politykę, bo nie mieszkam w Polsce – albo raczej zadecydowałam, aby nie mieszkać w tym kraju w tym momencie. Zastanawiałam się nawet, czy nie powinnam wstąpić do jakiejś niemieckiej partii – ale nie ma niemieckiego odpowiednika partii Razem. W tym aspekcie mój problem stał się bezzasadny.

Pozdrawiam
Karolina



Ewa Majewska do Antje Majewski, w kopii Karolina Majewska
17.3.2017 r.

Droga Karolino! Droga Antje!

Jestem bardzo szczęśliwa, że chcecie dołączyć do Razem! To świetna wiadomość. Wystarczy, że skontaktujecie się z berlińskim oddziałem partii, a oni podpowiedzą Wam, jakie dalsze kroki macie podjąć.

Jest jednak pewien problem wynikający z zapisów polskiej ustawy o partiach politycznych i nie wynika on z zasad partii Razem. Polskie prawo przewiduje, że członkami partii politycznych zarejestrowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wyłącznie obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego też, jako obywatel innego państwa, otrzymasz status „sympatyczki” lub kogoś w rodzaju zwolenniczki, a nie pełnoprawnej członkini (Karolino – nie jestem pewna Twojego obywatelstwa, ale Antje zostanie zarejestrowana jako „sympatyczka” partii Razem).

Mam nadzieję, że wszystko się uda. Powinnyście skontaktować się z berlińskim oddziałem partii Razem. Oto ich adres:
„Razem Berlin” <razem.berlin@gmail.com>
Członkowie berlińskiego oddziału spotykają się w polskiej księgarni.

Uściski i pozdrowienia!
Ewa



Karolina Majewska do Ewy Majewskiej, w kopii Antje Majewski
17.3.2017 r.

Ewo, dziękuję!

Wczoraj wieczorem doszłyśmy wspólnie do wniosku, że polska polityka dotyczy również nas. Zastanawiam się, Antje, jak się zapatrujesz na zostanie „sympatyczką” partii Razem?



Antje Majewski do Ewy Majewskiej, w kopii Karolina Majewska
18.3.2017 r.

Droga Ewo! Droga Karolino! Droga Magdo!

Bardzo chciałabym zostać „sympatykiem” partii Razem.

Cieszę się na myśl o byciu choćby najmniejszą cząstką Razem. Odkąd zobaczyłam twarz ministra środowiska RP, który zezwolił na wycinkę drzew, sprawa nabrała dla mnie – obywatelki Niemiec – bardzo istotnego znaczenia. Rzeki, wody gruntowe i powietrze są ponad granicami państw. Drzewa wycięte w Polsce przyczynią się również do zmniejszenia ilość tlenu w Niemczech. Chciałabym też nadal móc przyjeżdżać do Warszawy bez konieczności przechodzenia kontroli paszportowej. Chciałabym, aby Warszawa pozostała tym energicznym, młodym miastem, którym była przez ostatnie kilka lat. Chciałabym, aby polski rząd wydawał więcej pieniędzy polskich podatników na moje dziwne projekty na temat kopalń i jabłoni. Chciałabym, aby ludzie, którzy mnie zaprosili do wzięcia udziału w tego rodzaju projektach, mogli pozostać w swoich biurach i nadal działali w najlepszych instytucjach sztuki w Polsce... Aby wszyscy najważniejsi polscy artyści, których znam, mogli wystawiać swoje prace podczas „tygodni awangardy”... Aby Ewa została profesorem w dziedzinie teorii queer i filozofii feministycznej na Uniwersytecie Warszawskim.

Tak więc moje przystąpienie do partii Razem wypływa z czysto egoistycznych pobudek!

Uprzejmie proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku...

Z poważaniem, Antje



Antje Majewski do berlińskiego oddziału partii Razem, w kopii Karolina Majewska
22.3.2017 r.

Szanowni Państwo!

Chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość, abym w sposób oficjalny dołączyła do partii Razem? Jestem obywatelką Niemiec o polskich korzeniach i bardzo interesują mnie obecne wydarzenia polityczne w Polsce. Mam wielu przyjaciół w Polsce, wśród nich – Ewę Majewską, moją bliską przyjaciółkę, która wiele mi opowiadała o działaniach partii Razem.

Czuję, że w obecnych czasach dobrze byłoby zaangażować się w sposób bardziej ponadnarodowy. Wiem, że nie mogę zostać pełnoprawnym członkiem polskiej partii politycznej, jeśli nie mam polskiego obywatelstwa. Czy jest jakiś inny sposób, abym mogła zostać oficjalną zwolenniczką partii Razem?

Chciałabym też dowiedzieć się, kiedy odbywają się spotkania berlińskiego oddziału partii Razem, oraz czy dyskusje prowadzone są w języku polskim (niestety nie mówię po polsku).

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Z poważaniem,
Antje Majewski



Berliński oddział partii Razem do Antje Majewski
23.3.2017 r.

Droga Antje!

Bardzo dziękujemy za wiadomość i zainteresowanie partią Razem. Cieszymy się, że chce Pani do nas dołączyć.

To prawda, że pełne członkostwo nie jest w Pani przypadku możliwe, ponieważ zgodnie z polskim prawem wyłącznie obywatele polscy mogą zostać członkiem polskiej partii politycznej. Może jednak Pani zostać oficjalną zwolenniczką („sympatykiem”) naszej partii, co da Pani możliwość uczestniczenia w naszych działaniach i pozwoli mieć większy wpływ na decyzje partii. W tym celu należy wypełnić oświadczenie (dołączone wraz z angielskim tłumaczeniem do niniejszego pisma). Oświadczenie to powinna Pani przekazać jednemu z członków berlińskiego oddziału partii Razem osobiście.

W Berlinie mieszka około 50 osób związanych z partią Razem. Są to zarówno członkowie, jak i oficjalni zwolennicy partii. Spotykamy się regularnie (co tydzień lub dwa), a nasze spotkania prowadzone są zazwyczaj w języku polskim. Jestem przekonana, że znajdzie się ktoś, kto z chęcią mógłby służyć Pani pomocą, tłumacząc nasze spotkanie, o ile zdecyduje się Pani do nas dołączyć :) Planujemy także spotkania dla osób niebędących obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej i chętnie poinformuję Panią o takich spotkaniach.

Oto link do oświadczenia w sprawie programu partii Razem w języku niemieckim: http://partiarazem.pl/deutsch/.

Mam nadzieję, że do zobaczenia wkrótce!

Weronika Pomorska
Zarząd berlińskiego oddziału partii Razem



Karolina Majewska do Antje Majewski
23.3.2017 r.

Cześć Antje,

Nie wiem, czy otrzymałaś odpowiedź od berlińskiego oddziału partii Razem.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia o godz. 17.00 w Klubie Polskich Nieudaczników (Ackerstr. 168).

Będę tam, aby podpisać oświadczenie. Jeśli znajdziesz czas – dołącz do mnie.

Pozdrawiam,
Karolina


Nadawca: Razem Berlin
Data: 22 marca 2017 r. o godz. 21:30
Do: karolina_majewska@gmail.com
Temat: Re: członkostwo

Dear Karolina,

Thank you for your interest in the Razem Party – it is great that you want to join and help us! That is the only way to change anything :)

The foreign branch of the Razem party has been operating in Berlin for almost two years now. We meet and work on a regular basis, often together with other organisations, Polish and German alike.

How to join us? All you have to do is come to the meeting and sign the membership declaration (please find it attached to this email). We would also advise that you read the statutes of the party and our program declaration.

Our next meeting will take place on 2 April (Sunday) at 5:00 pm at the Polish Failures Club (Ackerstr. 168). This will be a lecture by prof. Andrzej Nowak entitled ‘Merchants of doubt, sowers of fear – science, technology and fear’:

The training aims to show how sowing fear and doubt about issues such as GMOs, vaccines or global warming shapes the policy-making. We will also address another important question: today both the critical attitude (understood here as the traditional leftist activity), and the ability to unmask the pseudo-critique and tricks of the sowers of doubt represent a challenge for us.

You will find more info on our Facebook profile.

We would like to cordially invite you to the meeting!

If you cannot make it to our meeting on 2 April, please let me know – I will send you information about our future meetings. I would also advise that you look at the Razem party Facebook profile – you will find out about the current events we organise and take part in.

Best regards,
Weronika Pomorska
On behalf of the Razem Berlin Board


Pełne tłumaczenie pisma berlińskiego oddziału Razem do Karoliny Majewskiej:

From: Razem Berlin
Sent: 22 March 2017 21:30
To: karolina_majewska@ymail.com
Subject: Re: członkostwo

Droga Karolino,

Dziękujemy za zainteresowanie Partią Razem – to świetnie, że chcesz się zaangażować i pomóc! Tylko w ten sposób można coś zmienić :)

W Berlinie już prawie od dwóch lat działa zagraniczny okręg Razem. Spotykamy się regularnie i działamy, często wspólnie z innymi organizacjami, zarówno polskimi, jak i niemieckimi.

Jak do nas dołączyć? Wystarczy, że przyjdziesz na spotkanie i podpiszesz deklarację członkowską (przesyłam w załączniku). Wcześniej warto zapoznać się ze statutem partii oraz z naszą deklaracją programową.

Najbliższe spotkanie Razem odbędzie się 2 kwietnia (niedziela) o godzinie 17:00 w Klubie Polskich Nieudaczników (Ackerstr. 168). Będzie to wykład prof. Andrzeja Nowaka pod tytułem "Handlarze wątpliwości, siewcy strachu - nauka, technika i lęki":

Szkolenie ma na celu ukazanie, w jaki sposób wzbudzanie lęków i rozsiewanie wątpliwości wobec takich kwestii, jak GMO, szczepienia czy globalne ocieplenie, jest sposobem na uprawianie polityki. Poruszymy także niezwykle istotną kwestię: a mianowicie, że dziś wyzwaniem jest zarówno postawa krytyczna (rozumiana tu jako tradycyjna praca lewicowa), jak też umiejętność demaskowania pseudokrytyki i trików owych siewców wątpliwości.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zapraszamy serdecznie!

Jeśli nie dasz rady dotrzeć 2 kwietnia, daj znać – wyślę Ci informacje o kolejnych spotkaniach. Polecam też zajrzeć na stronę Razem Berlin na Facebooku – stamtąd dowiesz się więcej o aktualnych wydarzeniach, które organizujemy i w których uczestniczymy.

Pozdrawiam serdecznie,
Weronika Pomorska
w imieniu Zarządu Okręgu Razem Berlin


On 22 March 2017 15:07 <karolina_majewska@ymail.com> wrote:

Hello,

I would like to join the Razem party – can you send me the declaration form by email?

Thank you in advance

Regards
Karolina

[koniec wiadomości]



Antje Majewski do berlińskiego oddziału partii Razem
30.3.2017 r.

Szanowna Pani!

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Z przyjemnością przyjdę na spotkanie w drugiej połowie maja, ponieważ wcześniej będę w podróży po Kamerunie. Przesyłam mój list poparcia – z przyjemnością doręczę go osobiście w maju. Na spotkanie przyjdę z moją przyjaciółką, Karoliną Majewską (z tego co wiemy, zbieżność naszych nazwisk jest czysto przypadkowa:)) Jestem pewna, że pomoże mi, tłumacząc dla mnie spotkanie. Oczywiście chciałabym również dowiedzieć się czegoś więcej o anglojęzycznej lub niemieckojęzycznej podgrupie partii Razem.

Przeczytałam deklarację partii Razem i w pełni się z nią zgadzam.

Dziękuję i wszystkiego dobrego, Antje



Berlin, dnia 20 marca 2017 r.
………………

(miasto, data)

Oświadczenie o udzieleniu wsparcia partii Razem (jako sympatyk)

Po zapoznaniu się ze statutem oraz deklaracją programową partii Razem oświadczam, że zamierzam zostać oficjalną zwolenniczką partii Razem. Podpisując niniejszą deklarację, zobowiązuję się do przestrzegania ideałów i programu partii Razem, poszanowania decyzji władz partyjnych oraz statutu partii.

Podpisano: Antje Majewski


Źródło: materiały Razem



Tłumaczenie z angielskiego Monika Fryszkowska


BIO

Antje Majewski, ur. 1968 w Marl (Niemcy), mieszka w Berlinie i Himmelpfort (Niemcy). Jest malarką, autorką wideo, tekstów i performansów. Interesują ją zagadnienia antropologiczne i filozoficzne. W pracach z ostatniego okresu skupia się na kwestionowaniu przedmiotów, obszarów i roślin oraz na badaniu alternatywnych systemów wiedzy, opowieści, a także możliwości procesów transformacyjnych. W latach 1987-1995 studiowała historię sztuki, historię i filozofię w Kolonii, Berlinie i Florencji, a od 2011 roku prowadzi pracownię malarstwa na Muthesius Kunstchochschule w Kiel w Niemczech.
Od 2009 jej prace mają za punkt wyjścia siedem obiektów z jej „Świata Gimel”, a towarzyszy im solidna naukowa podbudowa. Majewski często współpracuje z innymi artystami, a także grupami ekologicznymi i miejskimi; jest również kuratorką wystaw. Ważniejsze prezentacje jej twórczości: CCA Tel Aviv (2016); Museo Helio Oititica, Rio de Janeiro, (2016); CSW Zamek Ujazdowski (2016); Museum Abteiberg, Möchengladbach (2015); neugerriemschneider, Berlin (2015, 2011 i in.); Muzeum Sztuki, Łódz (2014) i inne. Wybrane publikacje: Apple. An Introduction (Over and over and once again) / Der Apfel. Eine Einführung (Immer und immer und immer wieder), red. Aleksandra Jach, Antje Majewski, Amy Patton i Joanna Sokolowska, Susanne Titz, Museum Abteiberg Mönchengladbach (Sternberg Press, Berlin-New York 2016); Antje Majewski: Der Meteorit / The Meteorite (Heidelberger Kunstverein, Heidelberg 2014).
www.antjemajewski.de


dr Ewa Majewska – filozofka feministyczna i aktywistka. Od 2003 roku wykładała na Gender Studies UW, była stypendystką ICI Berlin, IWM w Wiedniu, prowadziła badania w UC Berkeley w USA. Opublikowała książki: Tramwaj zwany uznaniem. Feminizm i solidarność po neoliberalizmie. Feminizm jako filozofia społeczna oraz Sztuka jako pozór?, jest współredaktorką tomów: Równa szkoła, Zniewolony umysł II. Neoliberalizm i jego krytycy oraz Futuryzm miast przemysłowych oraz autorką ponad 50 artykułów i esejów, m. in w: „e-flux”; „Signs; „Przekroju”; „Praktyce Teoretycznej”. Adiunkt na Wydziale Artes Liberales UW i współpracowniczka ICI Berlin.


Karolina Majewska-Güde jest badaczką, autorką tekstów i kuratorką. Jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i historii wizualnych w Goldsmiths College w Londynie. Obecnie przygotowuje pracę doktorską o twórczości Ewy Partum w Instytucie Sztuki i Historii Wizualnej Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie w Berlinie. Jej główne zainteresowania badawcze to instytucjonalna historia praktyk i przedmiotów artystycznych, kwestia interpretatywnej obecnej i historycznej inności przedmiotów artystycznych oraz metodologia ponanarodowej feministycznej historii sztuki i krytycznej kartografii. Kieruje archiwum Muzeum Ewy Partum Fundacji Artum. Członkini AICA. https://karolinamajewska.wordpress.com/bio/


Zdjęcie: Drzewo jabłoni posadzone przez mieszkańców Łodzi i aktywistów Fundacji Transformacja w ramach projektu: Jabłko. Introdukcja. Ciągle i ciągle od nowa, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2015. Za uprzejmością Antje Majewski

Pozostało 80% tekstu