Film „Ciągle wierzę” udostępniony był na łamach Obiegu od 25 kwietnia do 25 maja dzięki uprzejmości autorki.

Opis filmu (2011)

Ewa mieszka na obrzeżach Warszawy, z kilkoma psami i kotami. Zarabia na życie wpisując dane do komputera – miało to być zajęcie na chwilę, ale ta chwila trwa już lata. Skończyła fizykę i pedagogikę, kiedyś uczyła na Politechnice. Ale to było przed operacją korekty płci.

Jej prywatna “transformacja” zaczęła się w czasie, gdy trwała transformacja ustrojowa Polski – zmieniała się gospodarka, system polityczny, społeczeństwo. Ewa Hołuszko była jedną z tych, którzy walczyli o te zmiany – jako Marek Hołuszko. Marek współtworzył ruch Solidarności, był delegatem na I Zjazd, doradcą strajku w Wyższej Szkołe Pożarnictwa z ramienia Solidarności.

Marzył o Polsce pluralistycznej, kraju wolności i równości.

Ale nigdy w czasach tej działalności nie wyjawił swoich najbardziej osobistych marzeń: by skorygować płeć i stać się w pełni kobietą – którą czuł się od dzieciństwa.

Gdy wprowadzono stan wojenny, Marek działał w konspiracji, w końcu został aresztowany. W czasie śledztwa nie przyznał się do niczego, nie zdradził żadnych kontaktów. Został zwolniony i wyjechał na Zachód.

Wrócił po 1989 roku. Polska była wolnym krajem. Przeszedł kurację hormonalną, operację i proces sądowy potwierdzający nową tożsamość. W wieku 50 lat Marek został Ewą, a raczej Ewa przestała być Markiem, a stała się sobą.

Starzy znajomi, którzy w międzyczasie zajęli ważne stanowiska w rządzie i lokalnych władzach, woleli nie pokazywać się w towarzystwie “dziwadła”. Pracodawcy zwalniali ją pod byle pretekstem. Rodzina wstydzi się tego, co się stało. Wolność, o którą walczyła Ewa, okazała się ograniczona.

Społeczeństwo trzymane kilkadziesiąt lat w politycznej zamrażarce, żyjące wedlug prostego podziału na “onych” – “władzę” i “nas” – “ludzi”, nie było przygotowane na radzenie sobie z różnorodnością. Ale rodzą się nowe ruchy protestu. Ewa znowu chodzi na demonstracje, teraz na feministyczne. Ciągle wierzy, że warto walczyć o zmiany.

Komentarz (2017)


Dzięki festiwalowi Watch Docs i organizacjom pozarządowym film został pokazany w całej Polsce, Ewa Hołuszko wzięła udział w wielu spotkaniach. Wróciła do życia publicznego i jest w zarządzie Unii Europejskich Demokratów.


Film dokumentalny, 40 min
reżyseria: Magda Mosiewicz,
współpraca: Anka Grupińska,
montaż: Aleksandra Panisko,
Follow Me Film Production 2011.
Premiera Krakowski Festiwal Filmowy 2011

Pozostało 80% tekstu