Jubileuszowe BIENNALE SZTUKI MŁODYCH RYBIE OKO 10 organizowane przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej zostało rozstrzygnięte. Spośród 18 artystek i artystów zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej wybrano czwórkę nagrodzonych i wyróżnionych.

Biennale Sztuki Młodych "Rybie Oko 10” to cykliczny projekt o charakterze konkursu, który posiada ponad 20-letnią tradycję. Specyfiką biennale jest interdyscyplinarny charakter prezentowanych prac oraz przekrój wiekowy twórców (do 35-go roku życia). Prezentowane na wystawie prace są wykonane zarówno w tradycyjnych mediach, jak i z użyciem multimediów, w tym również sztuki efemerycznej. Wystawa pokonkursowa prezentuje twórczość młodych, debiutujących na scenie artystycznej twórców. Otwarcie biennale i ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 6 października 2022 r. w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Dzień wcześniej artystki i artyści mieli okazję opowiedzieć o swoich praktykach artystycznych publiczności podczas otwartych autoprezentacji.

W linku znajdą Państwo zdjęcia z otwarcia i autoprezentacji artystów - https://we.tl/t-SDMtz5ERKN
(foto: Krzysztof Tomasik i Hubert Tomasik)

W ramach projektu prezentowane są 2 wystawy zbiorowe, zorganizowane w salonach wystawienniczych BGSW: w Galerii Kameralnej (Słupsk) oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Podczas otwarcia decyzją jury w składzie: Dobromiła Błaszczyk, Sebastian Cichocki, Roman Lewandowski, Adam Mazur i Edyta Wolska przyznano następujące nagrody:

Grand Prix Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 10 w wysokości dwudziestu tysięcy złotych oraz miesięczną rezydencję artystyczną kończącą się wystawą indywidualną w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej otrzymała NADIA MARKIEWICZ.

Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka otrzymała AGATA CIEŚLAK.

Nagrodę Prezydent Miasta Słupska Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej otrzymała KATARZYNA BOGUSZ.

Wyróżnienie zostało przyznane LAURZE RADZEWICZ.

Wystawa potrwa do końca roku. Kuratorami biennale są Edyta Wolska i Roman Lewandowski.

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Prezydent Miasta Słupsk Krystyna Danilecka-Wojewódzka
Burmistrz Miasta Ustka Jacek Maniszewski

Patronat medialny:
ArtPAPIER
Obieg
Artinfo.pl
Artluk
TVP KULTURA
NN6T

Sponsorzy:
"Wodociągi Słupsk" Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku
ENGIE EC Słupsk Sp. z o.o

Pozostało 80% tekstu